Real Betis Support Danmark

Torrecilla erstatter Macía

Del

Skrevet af David Lose - mandag 9. maj 2016 kl. 01:38

Betis har skiftet ud på posten som klubbens sportsdirektør.

Klubbens nuværende sportsdirektør, Eduardo Macía, har mistet opbakningen fra klubbens bestyrelse, og de to parter der derfor blevet enige om at ophæve samarbejdet. Derfor forlader Macía klubben med øjebklikkelig virkning, og han tager bl.a. danskeren Jakob Friis-Hansen med sig. Også en anden tidligere sportsdirektør, og ven af RBD, Vlado Stosic, forlader klubben med øjeblikkelig virkning.

Macías erstatning bliver Miguel Torrecilla, der dermed forlader la Liga rivalerne fra Celta Vigo. I sin nu forhenværende klub har Torrecilla opnået stor succes, og har bl.a. bragt Celta fra la Segunda og ind i kampen om europæiske pladser. Torrecilla har tidligere været sportsdirektør for bl.a. Salamanca og Cartagena.

Torrecilla har underskrevet en kontrakt gældende for de næste fire sæsoner.

Betis nye sportsdirektør Miguel Torrecilla tiltræder fra Celta Vigo.

0 kommentarer

Skriv en kommentar

Skriv en kommentar

(Vil ikke blive vist)

Skriv venligst resultatet af regnestykket fra følgende billede:

Skriv venligst resultatet af regnestykket fra dette billede. =

Warning: Declaration of NextMatch::update() should be compatible with Record::update($class_name, $data, $where, $values = Array) in /customers/8/f/5/betis.dk/httpd.www/wolf/plugins/next_match/NextMatch.php on line 0 Notice: Undefined variable: teams in /customers/8/f/5/betis.dk/httpd.www/wolf/app/models/Page.php(230) : eval()'d code on line 4