Real Betis Support Danmark

Victor Sanchez fyret

Del

Skrevet af David Lose - mandag 15. maj 2017 kl. 20:15

Med bare to kampe tilbage af sæsonen har ledelsen, efter en række svingende præstationer, valgt at ophæve samarbejdet med klubbens træner Victor Sanchez.

Fyringen af Victor Sanchez kommer efter nederlaget til Leganes, som var det tredje nederlag i træk. Nederlaget var desuden det sjette i otte kampe. Den dårlige stime har efterladt Betis i bunden af la Liga, dog uden mulighed for at rykke ned. Victor Sanchez ophold i klubben blev dermed kortvarigt, da han tiltrådte i november sidste år som erstatning for Gustavo Poyet.

Sanchez erstatning bliver klubbens tidligere assistenttræner Alexis Trujillo. Trujillo har senest været talentspejder for klubben, og er dermed også en del af klubbens tekniske stab. Trujillo har en lang karriere bag sig som Betis spiller, og gjorde sig på den centrale midtbane fra 1993 til 2000. Trujillo tiltræder med øjeblikkelig virkning.

Warning: Declaration of NextMatch::update() should be compatible with Record::update($class_name, $data, $where, $values = Array) in /customers/8/f/5/betis.dk/httpd.www/wolf/plugins/next_match/NextMatch.php on line 0 Notice: Undefined variable: teams in /customers/8/f/5/betis.dk/httpd.www/wolf/app/models/Page.php(230) : eval()'d code on line 4